Mini ZOO Warszawa

Surykatki – ulubieńcy naszych zwiedzających

Content Image
mini zoo w warszawie surykatki

Surykatki, znane również jako sosenki, są niewielkimi ssakami z rodziny mangustowatych, zamieszkującymi Afrykę. Ich charakterystyczną cechą są długie kończyny i ogon, których używają do utrzymania równowagi podczas chodzenia po dwóch nogach. Surykatki żyją w grupach, które liczą od 10 do 30 osobników, zazwyczaj składają się z kilku rodzin. Są to bardzo społeczne zwierzęta, które dbają o siebie nawzajem.

Surykatki – kilka istotnych cech

Surykatki żyją w suchych i piaszczystych obszarach Afryki, takich jak pustynie i sawanny. Budują swoje nory w ziemi. Miejsca te składają się z tuneli i komór. W ciągu dnia wychodzą na powierzchnię, aby szukać pokarmu, a nocą wracają do swoich nor, gdzie odpoczywają.

Surykatki są mięsożerne, a ich dieta składa się przede wszystkim z owadów, takich jak termity i mrówki, ale także jaszczurek, małych ssaków i ptaków. Są w stanie przeżyć bez wody przez długi czas, ponieważ czerpią ją z pokarmu.

Te małe ssaki są bardzo aktywne i mają wiele ciekawych zachowań. Uwielbiają się wylegiwać na słońcu i czyścić swoje futro. Są również bardzo ostrożne i uważne, co pomaga im unikać drapieżników.

Jak długo żyją surykatki?

Surykatki, podobnie jak wiele innych gatunków zwierząt, żyją różną ilość czasu w zależności od wielu czynników, takich jak warunki życia, dostępność pokarmu i zagrożenia ze strony drapieżników. W środowisku naturalnym przeciętna długość życia surykatki wynosi od 7 do 10 lat. Jednak w kontrolowanych warunkach ich długość życia może się wydłużyć. W dobrych warunkach, pod opieką specjalistów, surykatki mogą żyć nawet do 12-15 lat.

Należy jednak pamiętać, że opieka nad surykatkami wymaga odpowiednich warunków i przestrzegania kilku zasad. Surykatki są zwierzętami społecznymi i wymagają towarzystwa innych surykatk, aby być szczęśliwe i zdrowe. Powinny żyć w grupach, które składają się z co najmniej kilku osobników. Wszystko to, jak również odpowiednie żywienie, higiena i opieka weterynaryjna, wpływają na jakość i długość życia surykatek.

mini zoo kontaktowe warszawa cennik biletów

10 ciekawostki na temat surykatek

Oto 10 ciekawych informacji na temat surykatek, o których być może jeszcze nie słyszałeś.

  1. Surykatki są bardzo społeczne i komunikują się między sobą za pomocą różnych dźwięków i gestów. Na przykład, gdy surykatka widzi drapieżnika, wydaje głośny alarm, który ostrzega resztę grupy.
  2. Ssaki te mają bardzo silne zęby i potrafią rozdzielać ciała swoich ofiar na kawałki, co ułatwia im spożywanie ich.
  3. Surykatki są jednymi z niewielu zwierząt, które mogą zjeść skorpiona bez szkody dla swojego zdrowia. Ich organizm jest odporny na jad skorpiona, co pozwala im na polowanie na te niebezpieczne stworzenia.
  4. Zazwyczaj przejmują się swoimi młodymi, ale czasami są w stanie pozwolić na ich porwanie przez orły i inne drapieżniki, aby uniknąć narażenia reszty grupy na niebezpieczeństwo.
  5. Surykatki są bardzo zwinne i potrafią biegać z prędkością do 40 km/h, co pomaga im uciekać przed drapieżnikami.
  6. Potrafią wykorzystać słońce jako narzędzie do łapania pokarmu. Gdy widzą cień na ziemi, oznacza to, że coś się porusza, a to z kolei może być owad, którego mogą upolować.
  7. Surykatki potrafią rozpoznać różne rodzaje owadów po zapachu, który wydzielają. Są w stanie rozpoznać, które owady są jadalne, a które nie.
  8. Mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły wzroku, słuchu i węchu, co pozwala im na wykrycie zagrożenia z daleka i szybkie reagowanie.
  9. Surykatki są bardzo czystymi zwierzętami i poświęcają dużo czasu na pielęgnację swojego futra. Często wylegują się na słońcu, aby usunąć pasożyty i zapobiec infekcjom.
  10. Ssaki te są bardzo inteligentne i potrafią rozwiązywać proste problemy, takie jak otwieranie i zamkniętych pojemników, aby dostać się do pożywienia.

Surykatki mieszkające w naszym Mini Zoo w Warszawie uwielbiają spotkania z odwiedzającymi. Zapraszamy więc serdecznie do wizyty w naszym ZOO i poznania bliżej te przesympatyczne zwierzaki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Miniaturka

Poprzedni post
Dlaczego warto...

Miniaturka

Kolejny Post
3 ciekawe fakty na...